person_outline
search
Przegląd i konserwacja kotłów gazowych

Przegląd i konserwacja kotłów gazowych

Oddaj swój kocioł w ręce profesjonalistów

Używając urządzeń grzewczych takich jak kotły gazowe czy gazowe podgrzewacze wody, zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy na jak duże zużycie narażone są podczas standardowej eksploatacji.

Według obliczeń specjalistów z branży instalacyjnej średni czas pracy palnika w kotle w ciągu roku wynosi 2000 godzin. Jeśli porównamy to z samochodem to w tym czasie przy średniej prędkości 50 km/godz przejedziemy 100 000 km. Równocześnie średnio 6 razy odwiedzamy serwis w celu wykonania przeglądu i wymiany zużytych elementów. Wszyscy mamy świadomość, że takie zabiegi są konieczne.
Nie jest inaczej i w przypadku urządzeń grzewczych. Należy wiedzieć również to, że systematyczna konserwacja daje duże korzyści.

Poniżej przedstawione są powody, dla których warto wykonywać systematyczne przeglądy urządzeń i instalacji.

Bezpieczeństwo

Urządzenie sprawdzone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje nie stanowi zagrożenia podczas eksploatacji.

Przepisy prawne

Zgodnie z artykułem 62 ustawy Prawo Budowlane obiekty budowlane powinny być w czasie użytkowania poddawane kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Kontrola ta polega m.in. na sprawdzeniu stanu technicznego urządzeń gazowych i ocenie ich przydatności do dalszej bezpiecznej eksploatacji.

Oszczędności

Płacimy mniejsze rachunki za gaz. Urządzenie zabrudzone ma mniejszą sprawność i zużywa więcej gazu niż to jest konieczne.

Zmniejszona emisja substancji szkodliwych

Konserwowane i odpowiednio wyregulowane urządzenie wytwarza podczas spalania mniej substancji szkodliwych dla środowiska. W Polsce nie mamy jeszcze tak ostrych przepisów jak w Szwecji czy w Niemczech, ale każdy powinien mieć świadomość, że należy dbać o środowisko naturalne.

Pewność działania

Urządzenia konserwowane systematycznie z zastosowaniem odpowiednich środków prewencyjnych nie zaskoczą nas niespodziewanymi usterkami i wiążącymi się z nimi niedogodnościami (np. brakiem ogrzewania podczas świąt). Te bowiem są najczęściej rezultatem eksploatacyjnego zużycia poszczególnych części.
Konserwowane urządzenia praktycznie nie ulegają awariom. W praktyce przekłada się to na wyższy komfort ich użytkowania.

junkers